Alternatywne metody komunikowania się
Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) jest używana przez osoby, które nie mogą mówić, lub ich mowa jest ograniczona z różnych powodów (np. Autyzm, zespół Downa, porażenie mózgowe, ALS lub inne choroby, lub zdarzenia neurologiczne).

Jak to działa?
Istnieje wiele form AAC. Niektóre osoby potrzebują korzystać z AAC stale. Inne zaś tylko przez określony czas, np. tylko wtedy gdy się denerwują. Do komunikacji można wykorzystywać gesty, obrazki, bądź symbole. Te ostatnie mogą być podawane drugiej osobie, jako pojedyncze symbole- system wymiany PECS. Można też tworzyć całe tablice komunikacyjne, stosowane pojedynczo, bądź poukładane w segregatory, jako tzw. książki komunikacyjne niskiej technologii. Można też używać tabletów z odpowiednimi programami komunikacyjnymi z systemem VOCA. Osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi, mogą potrzebować specjalnego sposobu dostępu, np. w postaci switcha, joysticka, spojrzenia oczyma, ruchu głowy i innych umożliwiających funkcjonalną komunikację. Pisanie i czytanie to także AAC.
Komunikacja to wysyłanie i odbieranie komunikatów do i z otoczenia. Alternatywnie- oznacza inny sposób zrobienia czegoś. Jeśli nie mówię, mogę przekazać Ci komunikat w inny sposób. Wspomagająco- oznacza wsparcie mowy, innym sposobem. Tak, aby mój komunikat był dla Ciebie zrozumiały i czytelny. Pomyśl o AAC, jako narzędziach i strategiach, dzięki którym poprawi się zdolność spontanicznego i funkcjonalnego komunikowania się z innymi.
Istnieje wiele form systemów AAC. Jak wyglądają, zależy to od możliwości fizycznych, po-trzeb i umiejętności komunikacyjnych osoby. Takie systemy mają obejmować wszystko, co pomoże komuś w przekazaniu wiadomości. Systemy AAC często polegają na symbolach do przekazywania informacji, które można odczytać, niezależnie od języka lub umiejętności czy-tania i pisania. Są wizualną reprezentacją słów lub zwrotów, używanych do szybkiego i sku-tecznego przekazywania informacji. Użytymi symbolami mogą być gesty, fotografie, rysunki, rysunki, litery, słowa itp. Urządzenia AAC używają różnych symboli do obsługi systemu ję-zykowego. Systemy mogą wykorzystywać kombinację symboli i zdjęć w zależności od po-trzeb danej osoby. Ważne będzie nauczenie słowa i znaczenia symbolu. W Polsce najczęściej używane systemy symboli to PCS – zawarte w programach: Boardmaker, CoughDrop, Tobii Communicator 5, Snap Cor itp.; Araasac – np. w programie LetMe Talk, czy symbole Mówik w programie Mówik i Mówik Print.
- Alternatywne metody komunikowania się
- Arteterapia (terapia przez sztukę)
- Dogoterapia
- Fizjoterapia
- Hydroterapia (terapia wodą)
- Hipoterapia
- Alpakoterapia
- Tyflopedagog
- Neurologopedia, zajęcia z tyflopedagogiem, surdopedagogiem
- Metoda Ośrodków Pracy
- Program Aktywności oraz Dotyk i Komunikacja Ch. i M. Knillów
- Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne
- Surdopedagog
- Terapia Snoezelen